schody zewnętrzne granitowe

            Każdy obiekt budowlany typu dom, biurowiec czy też blok mieszkalny, posiada wejście. Wejście może mieć formę samego progu, progu i  podestu bądź może mieć formę bardziej  rozbudowaną, składającą się z progu, podestu, stopni i cokołów.

            Takie wejście spełnia różne funkcje. Jedną z nich jest funkcja wizualna. Mianowicie, zewnętrzne schody wejściowe pełnią funkcję reprezentatywną, zapraszającą bądź zniechęcającą nas do wejścia. Jego wygląd wpływa na naszą ocenę, robi tak zwane "pierwsze wrażenie".   Wrażenie może być pozytywne lub negatywne. Druga funkcja to funkcja użytkowa. Tutaj możemy mówić o bezpieczeństwie oraz o trwałości materiału z jakiego schody wykonano.

            Projektując, budując bądź remontując budynek, stajemy przed dylematem z jakiego materiału takie wejściowe schody, podest i próg wykonać. Wiemy, że schody muszą być estetyczne, muszą cieszyć "nasze oko" wyglądem. Powinny być  jednocześnie bezpieczne, czyli  wykonane z materiału antypoślizgowego a przy tym z materiału trwałego, który będzie odporny na zmienne warunki atmosferyczne a zatem, który wytrzyma wiele lat bez konieczności remontu. Mówimy tu o trwałości naszych schodów.

            Takim idealnym materiałem wydaje się być kamień naturalny, jakim jest granit. Granit to skała magmowa, która powstawała przez miliony lat w skorupie ziemskiej w wyniku rożnych procesów geologicznych. Granit jest  materiałem naturalnym, który jest trwały i mrozoodporny. Przy tym cechuje go bogata różnorodność kolorów i struktury. Decydując się na schody obłożone elementami granitowymi, na pewno będziemy zadowoleni. Oczywiście musimy pamiętać, by wcześniej zorientować się jak takie zewnętrzne schody granitowe powinny być położone zgodnie ze "sztuką" tak, by zostały spełnione wszystkie funkcje wymienione na wstępie.

            Podczas gdy kwestia estetyki jest dość względna, ponieważ kształt schodów, wybór ich konstrukcji (na przykład wylane z betonu, konstrukcja stalowa) dobór koloru i struktury kamienia zależy od gustu inwestora oraz od  zasobu jego "kieszeni", tak dobór grubości materiału granitowego oraz powierzchni a także klejów, fug, silikonów i izolacja są określone pewnymi normami.  Na próg, podesty i stopnice zazwyczaj stosuje się materiał w

grubości 3 cm oraz powierzchnię antypoślizgową. Powierzchnia polerowana bowiem  nie spełnia funkcji bezpieczeństwa. Gdy jest mokra lub zmarznięta, jest bardzo śliska. Do wyboru mamy wiele powierzchni antypoślizgowych, w zależności od metody jej obróbki. Może to być powierzchnia: płomieniowana, płomieniowana i wysatynowana, tylko wysatynowana, młotkowana, groszkowana, piaskowana. Należy tutaj także zaznaczyć, że czasami wykonuje się stopnie granitowe w powierzchni polerowanej, przy czym na stopnicach robi się wówczas paski antypoślizgowe. Paski mogą być piaskowane lub gumowe.                                                                         Podstopnie zazwyczaj wykonuje się w powierzchni polerowanej i w grubości 2 cm. Cokoły zaś wykonuje się w grubości 1 cm i w powierzchni polerowanej.  Bezpieczeństwo zależy także od tego, jak nasze schody zostały skonstruowane. Ważne jest, by stopnice miały tę samą wysokość oraz by nie były za wąskie. Jeśli konstrukcja schodów jest metalowa, to należy pamiętać, iż oprócz tego, że stopnie powinny mieć powierzchnię antypoślizgową,  to stopnice granitowe powinny mieć grubość i wzmocnienie dostosowane indywidualnie do konkretnej metalowej konstrukcji. Jeśli ,na przykład stopnie mają mieć tylko 2 miejsca podparcia, ich grubość powinna mieć co najmniej 7 cm a w środku powinny mieć siatkę wzmacniającą. Poza tym, takie schody wejściowe powinny mieć bezpieczną poręc

            Funkcja trwałości schodów będzie spełniona pod warunkiem, że izolacja do betonu (jeśli schody mają takową konstrukcję), klej, fuga i silikon będą przeznaczone do kamieni naturalnych. Dodatkowo należy pamiętać, że każdy kamień naturalny wymaga impregnacji. Impregnat zabezpiecza granit przed nadmiernym pochłanianiem wilgoci (tworzy tak zwaną "nano powłokę" ), przed zabrudzeniami i zarysowaniami. Dodatkowo impregnat może przyciemnić nasz granit (tak zwany "efekt mokrego kamienia").    

            Warto także zwrócić uwagę, że stopnie można obłożyć granitem w dwojaki sposób. Pierwszy polega na tym, że stopnica jest wysunięta poza podstopień, tworząc tzw. "nosek". Czasami od spodu wystającego stopnia, wzdłuż długiej krawędzi robi się kapinos. Coraz częściej w miejscu kapinosa umieszcza się światełka ledowe. Drugi sposób tzw."dywanowy", polega na obłożeniu stopni bez wysuwania stopnicy,

            Reasumując, granit to bardzo dobry naturalny materiał na zewnętrzne schody wejściowe. Prawidłowo wykonane schody granitowe spełniają wszystkie ważne funkcje, mianowicie  będą cieszyły nasz wzrok, pozwolą na bezpieczne wchodzenie do budynku i posłużą nam na długie lata bez konieczności ich remontowania.