ZAKŁADY KAMIENIARSKIE - CO MOGĄ NAM ZAOFEROWAĆ

KAMIENIARSTWO - dział rzemiosła, który zajmuje się wydobywaniem  i obróbką kamienia naturalnego. Bloki kamienne wydobywa się z kamieniołomu, następnie tnie się je na płyty o różnej grubości (tzw. slaby).

            Należy zaznaczyć, że kamieniarstwo to jeden z niewielu działów rzemiosła, który nie ulega zanikowi.

            Zakłady kamieniarskie zajmują się produkcją nagrobków i elementów kamiennych wykorzystywanych w budowlance. Poza wydobyciem i produkcją, zakład kamieniarski może zajmować się także montażem wytworzonych elementów kamiennych. Oczywiście pracownicy zakładu kamieniarskiego, przez wzgląd na swoje doświadczenie i wiedzę, zajmują się także doradztwem. Poza tym, zakład kamieniarski może oferować sprzedaż chemii kamieniarskiej oraz narzędzi do obróbki kamienia.

            Nagrobki wykonywane są głównie z granitu, natomiast elementy budowlane produkuje się zarówno ze skał naturalnych jak np. granit i marmur, jak i ze sztucznych kamieni jak np. aglomarmur, konglomerat kwarcowy, spiek kwarcowy czy kompozyt.

            Na przestrzeni czasu w kamieniarstwie zmianie ulegają narzędzia oraz metody wydobycia i obróbki , ale materiał poddawany obróbce pozostaje ten sam. Ten materiał to surowe, szorstkie skały, które utworzyły się na przestrzeni wieków w skorupie ziemskiej.

            Nagrobki są wykonywane głównie z granitu. Ich kształt i kolor są kwestią indywidualnego wyboru klienta ograniczonego jego gustem i zasobem portfela.         Tutaj zakłady kamieniarskie świadczą także określane usługi związane z liternictwem, renowacją, montażem i demontażem nagrobków.

            Nazwa " elementy budowlane" mieści w sobie wiele produktów z działu budownictwa. Możemy tu mówić na przykład o: parapetach kamiennych, schodach z kamienia, daszkach i czapach na murki, obudowach do kominka, blatach kuchennych i łazienkowych, płytkach granitowych i marmurowych, okładzinach kamiennych.

            Kamieniarstwo, to rzemiosło, które wymaga szerokiej wiedzy  i umiejętności, specjalistycznego parku maszynowego i narzędzi.            

Reasumując, zakłady kamieniarskie oferują nam produkty oraz usługi, które wyróżniają się oryginalnością, szlachetnością i ponadczasowością ze względu na materiał skalny z jakiego elementy nagrobne i budowlane są wykonywane.