Wybieramy szare płytki. Kashmir white czy Grey perl, na które się zdecydować?

 

Zastanawiasz się nad wyborem kolorystyki płytek na podłogę do swojego domu? Nie masz ulubionego koloru lub często zmieniasz upodobania? Oglądałeś strony internetowe, byłeś w zakładzie kamieniarskim obejrzeć próbki kamieni i w dalszym ciągu nie wiesz co wybrać, a na dodatek po obejrzeniu tak dużej palety barw granitów masz jeszcze większy mętlik w głowie?

 

Subtelny urok granitu w odcieniach szarości

Jeśli tak jest, to może warto pomyśleć o płytkach w odcieniach szarości. Szarość będzie kolorem „bezpiecznym” dla ciebie a jednocześnie ma swój urok. Szare barwy nie są jaskrawe przez co nie męczą się oczy. Kolor szary jest na tyle uniwersalny, że dopasuje się do każdego koloru. Szara powierzchnia z granitu dzięki połączeniu z odpowiednim kolorem ściany utworzy wnętrze stonowane i zarazem bardzo eleganckie. Szara barwa nie jest zimnym, jakby się z pozoru wydaje. Kolor szary jest gdzieś po środku palety barw między kolorem zimnym a ciepłym. W żadnym wypadku nie powinno się jej kojarzyć z niebem zasnutym chmurami w ponury, dżdżysty dzień.

Odcieni szarości mamy całkiem sporo, a jakże. Jest ich tak dużo ile jest znanych rodzajów granitu. Idąc jeszcze dalej, można powiedzieć, że mamy tyle odcieni szarości, ile wytniemy slabów z bloków. Każdy element przecież jest inny, niepowtarzalny, bo pochodzi z natury.

Szary granit ma w sobie sporo elegancji. Może bierze się to stąd, że jest on połączeniem dwóch szlachetnych barw - bieli i czerni. Zależnie od tego, którego koloru „matka natura” dodała więcej, otrzymaliśmy granit ciemniejszy lub jaśniejszy.

 

Najpopularniejsze rodzaje granitu w odcieniu szarości.

Na rynku jak już wspomniano jest sporo odmian i odcieni kamieni. Jednak przez fakt, że często są one niepowtarzalne w swojej strukturze, zajmiemy się tylko tymi, które są przewidywalne, powtarzalne. Jaki ma sens sprzedać kamień, z którego już przy następnej wizycie w zakładzie kamieniarskim nie dostaniesz elementów kamiennych do wykończenia wnętrza, bo kamień w tym odcieniu już jest niedostępny. Tym samym chcielibyśmy nakreślić sylwetkę kamieni przez nas polecanych cechujących się bardzo dobrymi właściwościami fizykochemicznymi. Wartymi uwagi są dwa rodzaje szarego granitu to jest: kashmir white i grey pearl.

 

Kashmir white, jest co prawda granitem o nierównomiernym rozłożeniu szarości na powierzchni kamienia jednak zalicza się go do kamieni o jasnej kolorystyce. Wskazuje na to już sama nazwa granitu, albowiem ‘white’ w języku angielskim oznacza ‘biały’.

Nazwa jest odrobinę myląca, ponieważ całkowicie biały to ten kamień nie jest. Kashmir White ma bardzo bogatą strukturę. Na powierzchni płytki z tego granitu można dostrzec zarówno ciemniejsze plamki jak też ciemno szare smugi na jasnym tle. Miejscami pojawiają się smugi w kolorze złocistego piasku. Patrząc pod światło na powierzchni kashmir white mienią się srebrzyste drobinki. Właściwie o każdej porze dnia płytki w tym kamieniu zaskakują nas innym odcieniem srebrzystej szarości. W konsekwencji po montażu płytek z granitu kashmir white tworzymy niepowtarzalną powierzchnię, która będzie cieszyła oko jej szczęśliwego posiadacza. Kashmir white bardzo dobrze spasuje się do zróżnicowanych typów wnętrz cz elementów dekoracyjnych. Warto podkreślić, że granity o szarych odcieniach można ze sobą rozmaicie zespalać. Kamień ten ciekawie będzie wyglądał z granitem grey pearl.

 

Grey pearl z kolei jest granitem o barwie nieco ciemniejszej niż kashmir white. Nie zapominajmy jednak o tym, że na każdej płytce teoretycznie kamień może wyglądać nieco inaczej, choć objęty jest taką samą nazwą.

W przeciwieństwie do kashmir white, grey perl ma znacznie bardziej jednolitą strukturę. Patrząc na ten kamień z większej odległości postrzegamy jednorodną szarą powierzchnię. Dopiero podchodząc bliżej zauważymy biało czarne plamki.

Pomimo tego, że struktura płytki grey perl jest nieco bardziej uboga, nie traci ona na wyglądzie. Podobnie jak wyżej wspomniany kashmir white, zależnie od kąta padania światła kamień ten mieni się srebrzystymi drobinkami. Nazwa kamienia ‘Pearl’ oznacza ‘perłę’. Perła kojarzy się z czymś szlachetnym, ekskluzywnym, drogim i mieniącym się delikatnie w świetle. Takie są właśnie płytki granitowe grey perl.

Płytki z grey pearl mogą nadać pomieszczeniu charakter bardziej stonowany i klasyczny lub też bardziej agresywny – gdy na przykład ściany pomalujemy na kolor jaskrawy. Pisząc agresywny,mamy na myśli pomieszczenie które łatwo przykuwa naszą uwagę i jest zapamiętywane czego wymaga się na przykład od galerii czy sklepów.

Płytki grey perl oprócz swego uroku są niezmiernie praktyczne. Płytki te są bardzo łatwe w utrzymaniu czystości.