Wazony i lampiony.

 

Należą do tak zwanej galanterii nagrobkowej.

Wybierając nagrobek zazwyczaj nie zawsze myślimy o doborze galanterii a o tym przypominamy sobie dopiero w rocznicę śmierci zmarłego czy też w Święto Wszystkich Świętych.

 

Wazony - najlepiej dobrać w kolorze granitu z którego wykonany jest nagrobek. Wtedy powstaje pewnego rodzaju rodzaju harmonia pomiędzy samym pomnikiem a galanterią nagrobkową. Jeśli nie wybierzemy wykonanego z tego samego rodzaju granitu co nagrobek to uniwersalnym kolorem wazonów jest zazwyczaj kolor czarny, który praktycznie można dopasować do każdego rodzaju i koloru nagrobka. Wykonuje się najczęściej z granitu lub z konglomeratu. Wazon granitowy czy z konglomeratu powinien mieć na dole malutki otwór spustowy na wodę gromadzącą się w czasie użytkowania. Zwykle wazony są wyposażone we wkładki plastikowe do których nalewa się wodę i wkłada kwiaty. Woda zwykle nie jest bezpośrednio lana do wazonu tylko do plastikowego wkładu. Ceny wazonów wahają się w zależności od rodzaju materiału z jakiego są wykonane.

 

Lampiony również należą do galanterii nagrobkowej i rynek kamieniarski oferuje także bardzo bogatą ofertę lampionów. Istotna rolę w lampionach nagrobkowych stanowią szybki i możliwość wymiany czynnika świecącego czy to jest świeczka czy też lampka zasilana bateriami.