Trendy w kamieniarstwie nagrobkowym na rynku polskim

 

Nagrobki w Polsce maja bardzo długa tradycję i w najbliższym czasie nic nie wskazuje, że ta tradycja zostanie odwrócona mimo różnego rodzaju trendów przychodzących do Nas z zachodu czy ze Stanów Zjednoczonych Ameryki.

W wielu krajach stawia się albo małe pomniki nagrobne albo nie stawia się ich wcale. Ostatnio modne stało się kremowanie ciał zmarłych a urnę z prochami stawia się w domu albo też prochy rozsypuje się w miejscach zgodnie z wolą zmarłego.

 

Mimo, iż w Polsce co roku zwiększa się procentowo udział kremacji to nadal pozostaje tradycja stawiania nagrobków.

 

Nawet po kremacji zazwyczaj stawia się mniejsze pomniki urnowe ale jednak prochy zazwyczaj sa pochowane na cmentarzach w specjalnie wydzielonych kwaterach dla nagrobków urnowych.

Wiele ludzi decyduje się także mimo kremacji na stawianie tradycyjnego nagrobka.

 

Ogólnie w Polsce –kraju dość konserwatywnym i w większości związanym z pewna tradycją nadal około 93% zmarłych chowanych jest w tradycyjny sposób w nagrobkach.

Wielkość pomników i ich kształt czy charakter jest specyficzny dla danego regionu Polski, ale jest też uzależniony od przepisów i regulaminów cmentarnych. Również kształty są charakterystyczne dla danego regionu. Doświadczony kamieniarz z kilkuletnim stażem jest w stanie określić w jakim regionie się znajduje na podstawie nagrobka.

 

W ostatnich latach obserwuje się także trend stawiania grobowców rodzinnych gdzie całe rodziny są chowane niezalężnie od formy pochówku. Wymiary grobowców są różne i uzależnione od ilości wykupionego miejsca jak i wewnętrznych przepisów cmentarnych.

 

Jakość importowanych nagrobków nie odbiega a niejednokrotnie przewyższa jakość nagrobków wytworzonych w Polsce.