Jak wykonać prawidłowy montaż płytek granitowych i marmurowych?

 

Płytki z granitu i marmuru kładzie się na specjalistycznych klejach do kamieni naturalnych. Należy podkreślić, że powinno się stosować inne kleje do granitu a inne do marmuru. Wynika to z różnych właściwości fizykochemicznych obu kamieni. Kleje do kamieni naturalnych charakteryzują się dobrą przyczepnością do kamienia i podłoża, a także są elastyczne.

Podłoże pod każdy rodzaj płytek nie tylko tych z kamieni naturalnych powinno być wyczyszczone i wysuszone. Następnie powierzchnia powinna zostać zagruntowana preparatem, który zwiększa przyczepność do podłoża.

 

Oddzielne sposoby wykładania płytkami powierzchni wewnętrznych i zewnętrznych.


Gdy mówimy o montażu płytek podłogowych w środku budynku, klej należy nakładać grzebieniowo i punktowo przez co prościej będzie je ułożyć na całej powierzchni.

W przypadku płytek zewnętrznych musimy korzystać ze specjalnych mrozoodpornych klejów elastycznych. W tym wypadku klej nakłada się nieco inaczej, mianowicie w sposób ciągły, nie pozostawiając wolnych przestrzeni. Zastosowanie się do tej technologii zapobiega możliwości przedostania się w te miejsca wody. Podczas minusowych temperatur mogłaby ona doprowadzić do odpadnięcia lub podniesienia się płytek.

 

Montaż płytek na ścianie.


Płytki ścienne montuje się podobnie jak powierzchnie wewnętrzne. Z tą różnicą, że podczas kładzenia płytek używa się krzyżyków dystansowych, żeby utrzymywać równą odległość i szerokość fugi między poszczególnymi płytkami. Jeżeli montujemy płytki granitowe lub marmurowe w systemie bezfugowym to nie stosuje się krzyżyków dystansowych.

 

Jeżeli płytki układamy z fugą to po ułożeniu całej powierzchni przystępujemy do fugowania. Po zakończeniu tej czynności należy dokładnie wyczyścić powierzchnie w celu uniknięcia zarysowań podczas jej czyszczenia już po zaschnięciu fugi.

Gdy powierzchnia płytek wyschnie powinniśmy ją dokładnie zaimpregnować specjalnymi impregnatami do granitu lub marmuru. Impregnację warto powtarzać przynajmniej raz do roku.

 

Zawsze zwłaszcza na mniejszych powierzchniach zachodzi potrzeba wielokrotnego docinania płytek z kamienia naturalnego na miejscu. Powinniśmy w tym celu używać wyłącznie specjalnych pił tarczowych. Najlepsze są piły chłodzone wodą, ponieważ cięcie nimi zapewnia równą powierzchnię oraz ogranicza możliwość uszkodzenia płytki podczas docinania.

 

Płytki kamienne powinny być montowane przez wyszkolonych i doświadczonych w tym fachu kamieniarzy. Mają oni odpowiednią wiedzę na temat właściwości i zachowań poszczególnych kamieni. Płytki granitowe czy marmurowe zachowują się zupełnie inaczej niż popularne zwykłe płytki glazurowe czy gresowe.