PODSTAWOWE RODZAJE WYKOŃCZENIA BOKÓW-FAZA ZAOKRĄGLENIE BOKÓW ĆWIERĆWAŁEK PÓŁWAŁEK-KTÓRY NAJLEPSZY?

O zaletach elementów granitowych w budownictwie chyba nikogo przekonywać nie trzeba. Parapety schody blaty kuchenne czy kominki wykonane z granitu oprócz wygody użytkowania nadają pomieszczeniom wyjątkowego charakteru połączonego z proekologicznym trendem używania w budownictwie materiałów pochodzenia naturalnego którego granit jest najlepszym przykładem.

Po jakże trudnym wyborze koloru i rodzaju granitu na parapety schody czy blaty kuchenne trzeba się zmierzyć z równie trudnym wyborem rodzaju wykończenia boków elementów granitowych, które mają nam służyć na lata. Wybór rodzaju wykończenia powinien być podyktowany zarówno względami estetycznymi jak i względami użytkowymi.

Do najbardziej popularnych wykończeń boków parapetów schodów blatów kuchennych czy kominków z granitu należą:

-faza-elementy granitowe na widocznych bokach polerowanych mają wykonane skośńe płaszczyzny niwelując ostrość kantów. Jest to najbardziej popularny na rynku sposób wykończenia boków elementów granitowych. Wielkość fazy może być różna jednak najczęściej stosuje się fazy o szerokości 2mm. Wykończenie produktów budowlanych z granitu fazą nadaje parapetom schodom czy blatom kuchennym ponadczasowego charakteru niezależnie od panującej w danym momencie mody.

-zaokrąglenie boków-elementy granitowe pomiędzy widocznymi bokami polerowanymi mają zapolerowany łuk o promieniu uzależnionym od upodobań klienta. Zaokrąglenie boków szczególnie zaleca się wykonywać dla elementów granitowych gdzie odbywa się duży ruch lub są małe dzieci aby minimalizować ryzyko skaleczenia się.

-ćwierćwałek-elementy granitowe na widocznych bokach polerowanych mają od górnej widocznej krawędzi zapolerowany łuk który może być wykonany o różnym promieniu. Boki parapetów schodów czy blatów kuchennych mają bardziej łagodny nieostry charakter a kanty są zaokrąglone. Ten sposób wykończenia szczególnie polecany jest dla ludzi mających małe dzieci ponieważ krawędzie są łagodnie wykończone co zmniejsza ryzyko ewentualnego skaleczenia się. Wykonanie ćwierćwałka w parapetach schodach czy blatach kuchennych wymaga dość zaawansowanego parku maszynowego aby ćwierćwałek był równo wykonany na całej długości elementów z granitu.

-półwałek-elementy granitowe na widocznych bokach polerowanych mają zarówno od górnej jak i od dolnej krawędzi zapolerowany łuk tworzący tak zwany półwałek. Półwałek może mieć różny promień w zależności od wymagań i upodobań klienta. Do wykonania półwałka w parapetach schodach czy blatach kuchennych wymaga się bardzo wysokiej klasy maszyn, które są w stanie wykonać równe łuki na całej długości elementów granitowych. Półwałek to również bardzo łagodne wykończenie boków dające bezpieczeństwo użytkowania elementów granitowych.

Reasumując zarówno faza zaokrąglenie boków ćwierćwałek i półwałek należą do najbardziej popularnych na rynku rodzajów wykończeń boków kamieniarstwa budowlanego. O tym jaki należy wybrać decyduje głównie cena jak i też gust danego klienta z którym nie należy dyskutować. To iż cena za ćwierćwałek jak półwałek jest wyższa od ceny fazy wynika z trudności ich wykonania jak niewspólmiernym do fazy zużyciem narzędzi ściernych.