Płytki granitowe -istotne informacje
W śród płytek z kamienia chyba najbardziej rozpowszechniony jest granit. Oprócz walorów estetycznych jakie dają nam płytki z granitu nie należy zapominać o ich świetnych walorach użytkowych. Na świecie występuje wiele kolorów granitu z jakiego wykonuje się płytki od kolorów jasnych po kolory ciemne. O charakterystyce tzw. „nakrapianej” jak i tzw. „mazanej”.
Płytki kamienne produkuje się:
a) w różnych grubościach:
-10mm (1 cm)-najbardziej popularne płytki na podłogi jak i ściany wewnątrz budynków
-20mm (2cm)-stosowane do wewnątrz jak i do zewnątrz budynków
-30mm (3cm)-stosowanie głównie na zewnątrz budynków
-inne niestandardowe
Tu należy wspomnieć iż grubość płytek może się różnić na grubości zgodnie z tolerancją podawaną w normach dotyczących płytek kamiennych.
b) różnych formatach:
-300mmx300mm-format standardowy na podłogi i ściany
-400mmx400mm- format standardowy na podłogi i ściany
-300mmx600mm- format standardowy na podłogi i ściany
-400mmx600mm- format standardowy na podłogi i ściany
-inne niestandardowe
c) różnych rodzajach powierzchni użytkowej
-polerowane
-szlifowane
-płomieniowane
-satynowane
-szczotkowane
-młotkowane
-inne
Ponadto w przypadku płytek granitowych istotne jest czy zostały one poddane kalibracji. Płytki kalibrowane są docięte pod idealnym kątem jak i w idealnych w wymiarach oczywiście zgodnie z obowiązującymi normami w tym względzie. Płytki kalibrowane można układać w systemie cienkiej fugi lub bezfugowo.
Dobór odpowiednich płytek powinien być uzależniony:
-grubość w zależności od tego czy płytki mają być położone wewnątrz czy na zewnątrz budynków jak i ewentualnie od istniejących innych czynników jak wysokość wylewki posadzkowej czy innych elementów współgrających wysokościowo
-format - zależny od gustu inwestorów jak i elementów współgrających
-miejsca zastosowania-inny rodzaj powierzchni na zewnątrz a inny do wewnątrz budynków
Kleje i fugi stosowane do położenia płytek granitowych
W przypadku kładzenia płytek kamiennych należy stosować kleje i fugi specjalistyczne do kładzenia kamienia naturalnego które odpowiednio wiążą elementy kamienne jak i co chyba równie istotne nie powodują przebarwień na powierzchni użytkowej płytek. Jest to bardzo istotne gdyż wielu fachowców którzy kładą płytki z glazury stosuje te same kleje co wielokrotnie przysparza im problemów w przypadku płytek z kamienia. Do najbardziej znanych firm produkujących kleje i fugi specjalistyczne do kamienia należy Sopro. Oprócz standartowych klejów i fug można u nich zamówić również impregnaty gruntu i środki do czyszczenia kamieni naturalnych.
Ważne podczas układania jest aby brać płytki z każdej paczki i mieszać je odpowiednio podczas kładzenia. Jest to bardzo istotne ponieważ płytki w obrębie jednego koloru i jednej partii materiału mogą mieć różny odcień co jest charakterystyczne dla kamieni naturalnych. Szczególnie dotyczy to kamieni tzw. „mazanych” ale również w tych tzw. „nakrapianych” należy stosować się do tego zalecenia.
Płytki kamienne mimo swoich zalet wymagają odpowiedniej pielęgnacji po ich położeniu jak i podczas użytkowania. Jak każdy kamień naturalny charakteryzują się pewną nasiąkliwością i mylny jest powszechny pogląd że płytki z granitu są odporne na wszystko. Aby zmniejszyć ryzyko przebarwień stosuje się specjalistyczne środki chemiczne jak impregnaty które częściowo zapobiegają przebarwieniom jednak całkowite zabezpieczenie jest niemożliwe gdyż środki te są przeważnie paro przepuszczalne. Impregnację należy stosować regularnie zgodnie z zaleceniami producentów chemii do kamienia naturalnego. Szczególnie należy uważać w przypadku win cystyn i innych powodujących przebarwienia czy zawierających kwasy które powodują przebarwienia w kamieniu. Niektóre da się wywabić zaś niektóre trzeba „polubić”.
Zalety płytek granitowych:
-elegancja
-estetyka
-ekskluzywność
-łatwość użytkowania
-zgodność z trendami Eco
Do wad płytek kamiennych należy zaliczyć ich nasiąkliwość choć trudno to nazwać wadą bo to cecha specyficzna kamieni naturalnych.
Reasumując płytki granitowe to idealny wybór to obiektów zarówno mieszkalnych jak i użytkowych. Kiedyś cena płytek granitowych wielokrotnie przewyższała substytuty z ceramiki i gresu zaś dziś wiele kamieni jest w podobnej cenie a niejednokrotnie niższej. W Polsce dostępna jest cała paleta granitów zarówno krajowych jak i granitów importowanych. Większość płytek granitowych importowanych jest produkowanych w krajach pochodzenia danego granitu ze względu na niższe koszty produkcji.