PŁYTKI ŚCIENNO-PODŁOGOWE

        Płytki ścienne i podłogowe mają średnią grubość 6-16 mm. Płytki są wykonane z różnych materiałów, np. ceramicznych, naturalnych kamieni (np. granit, marmur, piaskowiec), gresu, kamionki czy terakoty. Płytki mają różnorodne kolory, kształty i zastosowanie. Płytki stosuje się praktycznie we wszystkich pomieszczeniach: łazienkach, kuchniach, pomieszczeniach sanitarnych. Płytki są praktycznym materiałem, łatwym w utrzymaniu czystości. Płytki o właściwościach mrozoodpornych mają zastosowanie na tarasach i elewacjach budynków.

        Często stosowanymi nazwami zamiennymi słowa "płytka" są synonimy: kafel, fliza czy kafelek.

Na rynku mamy bogaty wybór płytek z różnych materiałów, w bardzo różnorodnej kolorystyce i o przeróżnych wzorach. Także różne potrzeby oraz gusta płytkowe konsumentów zostaną zaspokojone. Warto jednak przed dokonaniem ostatecznego wyboru płytek do naszego domu (mieszkania, biura, i.t.d), spokojnie się zastanowić. Płytki muszą zostać dobrane do konkretnego pomieszczenia. Nie jest bowiem obojętną rzeczą, jak i przez kogo dane wnętrze będzie użytkowane. Musimy poznać parametry płytek, jakimi się cechują. Mamy tutaj na myśli głównie płytki podłogowe, które są najbardziej narażone na zniszczenie. Także wybierając płytki podłogowe, najpierw ograniczamy wybór do płytek o odpowiednim parametrze ścieralności, czy mrozoodporności, czy też antypoślizgowości. W następnej kolejności, z ograniczonego zbioru, wybieramy płytki, kierując się kryteriami koloru i wzoru. Jeśli chodzi o płytki ścienne, to wybór ogranicza się zazwyczaj do koloru i stylu, jaki nam odpowiada. Płytki oczywiście muszą pasować do ogólnego designu danego budynku.                                                                                          

        Płytki ogólnie możemy podzielić na: wyprodukowane przez człowieka z tworzyw sztucznych (ewentualnie z domieszką naturalnych minerałów) i płytki z kamieni naturalnych. Płytki z kamieni naturalnych zostały niejako zaprojektowane i stworzone przez naturę. Często płytki z tworzyw sztucznych są imitacją płytek kamiennych. Jeśli chodzi o ceny płytek, to nie możemy stwierdzić, że płytki kamienne są droższe od sztucznych. W obrębie płytek naturalnych i sztucznych mamy szeroką rozpiętość cenową. Każdy konsument znajdzie coś dla siebie.                                

  Warto zaznaczyć, iż płytki sztuczne z reguły są materiałem powtarzalnym, podczas gdy płytki z kamieni naturalnych są niepowtarzalne. Praktycznie każda płytka jest inna. Płytki z kamieni naturalnych cechuje piękno oraz indywidualizm. Ponadto są materiałem ekologicznym, czyli przyjaznym środowisku. Kamienne płytki kojarzą się z luksusem a przez to podnoszą standard pomieszczenia.       Jeśli chodzi o wytrzymałość, to wygrywają płytki granitowe. Ich żywotność wydaje się najdłuższa a już na pewno jest dłuższa od płytek z tworzyw sztucznych. Ceny płytek granitowych są zależne od koloru i grubości. Generalnie są porównywalne do cen płytek ze sztucznych materiałów. Często konsumenci nie zdają sobie sprawy z faktu, że mogliby sobie pozwolić na zakup płytek granitowych, których dostępność na runku  jest dziś większa niż kiedyś.                                    

        Reasumując, jeśli stoimy przed wyborem płytek, musimy najpierw poznać potrzeby i ograniczenia naszego pomieszczenia. W następnej kolejności  bierzemy pod uwagę zasób naszego portfela. W ten sposób zawężamy nasz wybór do określonego zbioru, z którego dokonamy wyboru płytek, kierując się z kolei gustem użytkowników wnętrza oraz ogólnym stylem panującym w pomieszczeniach.

        Warto pamiętać, by do zbioru ograniczonego przez dostępne środki pieniężne, wrzucić płytki zarówno z tworzyw sztucznych jak i z kamieni naturalnych. Czasem warto wydać trochę więcej na płytki kamienne, których żywotność jest dłuższa.