Najczęściej zadawane pytania dotyczące granitu i marmuru.
1. Czym różni się granit od lastryka?
Granit jest kamieniem utworzonym przez naturę. Jest skałą magmową alkaiczną z dodatkiem kwarcu. Wielkości ziaren w granicie kształtują się od 0,1 do 2,5 cm. Kamień ten jest wydobywany z ziemi w formie bloków kamiennych. Bloki transportuje się do zakładów kamieniarskich gdzie są poddawane obróbce. Jest on materiałem jednolitym jeśli chodzi o gęstość, co wpływa na wytrzymałość produktów z niego wytworzonych. Lastryko ma różne gęstości materiału. Czasami posiada pęcherze powietrzne, które powstały w wyniku wad w technologii wytwarzania. Nawet stoły wibracyjne nie sprawią, że unikniemy tego typu problemy. Niestety wpływa to na gorszą trwałość w porównaniu z elementami wykonanymi z granitu.
2. Co jest lepsze granit czy marmur?
Granit jest twardszy od marmuru oraz cechuje się mniejszą nasiąkliwością. Dlatego na produkty zewnętrzne – poleca się granit gdyż jest on znacznie odporniejszy i trwalszy od kamienia marmurowego.
Wyroby o dużych gabarytach lepiej jest wyciąć z granitu. Marmur jest kamieniem bardziej kruchym, a przez to podatniejszym na złamania i uszczerbki.
3. Czy można zreperować wyszczerbiony element granitowy?
Generalnie kamień szczerbiony powinien zostać wymieniony na nowy, jednak koszty zakupu nowego elementu są na tyle wysokie, że próbujemy jeszcze go najczęściej uratować.
Jeśli jest możliwość podzielenia elementu jak ma to miejsce w przypadku na przykład parapetów to można dokonać prostego cięcia granitu i dopasowanie z drugim elementem. Takie rozwianie jest często ryzykowne pod względem dopasowania barwy. Po pierwsze po danym czasie elementy granitowe zmieniają odrobinę barwę, a po drugie trudno jest dopasować idealnie dwa nieco różne elementy kamienia.
Istnieje opcja drobnej naprawy za zgodą klienta, pod warunkiem, że zaakceptuje on gorsze walory estetyczne takiego elementu.
Do klejenia kamieni naturalnych stosuje się kleje i szpachle na bazie żywic. Operacje te wymuszają od montażysty precyzji wykonania.
4. Co zrobić aby stopnie na schodach nie były śliskie?
Jeśli wykonamy schody granitowe w polerze to żeby zmniejszyć ryzyko poślizgu wykorzystuje się kilka metod zabezpieczenia granitu:
Zastosowanie pasków piaskowanych, które na końcach stopni granitowych tworzą pasy antypoślizgowe. Najczęściej stosuje się dwa paski obok siebie o grubości około 2 cm.
Istnieje możliwość naklejania pasków antypoślizgowych na czołowej części stopni schodów z kamienia. Zaleca się aby przy doborze kamienia na schody w miejscach często narażonych na śnieg lub deszcz, mimo wszystko zastosować granit piaskowany, młotkowany lub płomieniowany.