Nagrobki granitowe-kiedy należy postawić nagrobek zmarłemu?

            Niemal od samego początku swojej pracy w branży nagrobkowej, mogłem zaobserwować pewien problem wśród naszych klientów. Mianowicie brak orientacji w tym ile czasu potrzebuje zakład kamieniarski, na zrealizowanie zamówienia nagrobka pojedynczego, nagrobka podwójnego, grobowca czy pomniczka urnowego.

            Wiele osób wychodzi z założenia że nie ma sensu brać się za tematy nagrobkowe zimą, bo jak w taką pogodę montować? Często odbieram telefony z zapytaniami o pomniki które są na stanie i czas ich realizacji. Aby nie komplikować, odpowiadam zawsze zgodnie z obecnymi prognozami. Zazwyczaj to czas do jednego miesiąca.
            Teraz możemy przejść do komplikacji takiego miesięcznego terminu. Zakładając że klient zadzwonił do mnie w czerwcu, usłyszał o jednym miesiącu, więc stwierdził że ma jeszcze 4 miesiące czasu. Co jeśli tak pomyśli więcej ludzi? Ta sama osoba przychodzi złożyć zamówienie pierwszego października i z pełnym przekonaniem spodziewa się realizacji nagrobka do świąt. W tym miejscu przychodzi zdziwienie, w formacie:
            - Jest 60-ty w kolejce do realizacji.
            - Nagrobki które go interesowały zostały sprzedane.
            - Wybrane modele pomników nie nadają się na dany rodzaj grobu.

            W niektórych sytuacjach podjęcie się zamówienia nawet w czerwcu. Może być już za późno. Specyfika niektórych zleceń, może zająć nawet do sześciu miesięcy, nim będzie gotowe! Pomijając już fakt , korzystnej zimowej produkcji. W przypadku której, wszelkiej maści produkty kamieniarskie, mogą być wykonane taniej i dokładniej. Tyczy sie to nie tylko pomników, ale również parapetów, schodów itp.
            Wcześniej dałem już lekką podpowiedź co ma wpływ na termin. Teraz wyjaśnię czemu tak się dzieje.

            Kolejka - zlecenia są realizowane zgodnie z kolejnością ich składania. Jeśli siła robocza pozwoli na montaż trzech nagrobków dziennie, to miesięcznie takich montaży powinno sie odbyć 60. Kluczowym słowem było "powinno". Zła pogoda może wstrzymać montaże pomników nawet o tydzień. Nie wszystkie pracy odbywają się blisko. Czasami nagrobek musi przebyć sto, dwieście i trzysta kilometrów. W takiej sytuacji będzie dobrze, jak uda się choć ten jeden zrobić. Siła przerobowa może szybko z 60 spaść do 15 montaży miesięcznie.  Pewnie nie jeden zakład kamieniarski, aby nie stracić dodatkowych zleceń, podejmie się zatrudnienia dodatkowej, niestety niewykwalifikowanej siły roboczej. Konsekwencje czego odczują obydwie strony zlecenia.

            Dostępność nagrobków - sprzedaż odbywa się codziennie i zależnie od trendów i gustów, wybrane gatunki kamienia i modele pomników są bardziej lub mniej chodliwe.  Nagrobek który jednego dnia był na stanie w ilości dziesięciu sztuk, może przez miesiąc być wyzerowanym. Wycięcia nagrobka może zająć od dwóch tygodni do nawet czterech miesięcy. Spore wahania czasowe, biorą się z różnych pochodzeń kamieni naturalnych. Sprowadzenie materiału w kraju jest kwestia kilku dodatkowych dni. Import z poza Europy, kilka miesięcy. Pamiętajmy że kamień na nagrobek jeszcze wymaga cięcia i polerowania.

            Rodzaj grobu - Nie każdy pomnik nadaje sie na każdy grób. Zdecydowana większość nagrobków pojedynczych i podwójnych jest montowana na grobach ziemnych. Przez grób ziemny rozumiemy, umieszczoną trumnę w dole w ziemi, następnie zasypany ziemią. Murowane piwniczki również dzielą się na pojedyncze i podwójne. Tylko w tym wypadku nie możemy już stosować nagrobków ziemnych. Na piwniczka są stawiane grobowce. Pojedynczy grobowiec jest około 30-50% większy od swojego ziemnego kuzyna i też odpowiednio droższy. Montaż  również jest bardziej czasochłonny. Często spotykam się z próbą zamontowania na piwniczce pomnika typowo ziemnego. Procedura nie wskazana z prostej przyczyny. Z uwagi na mniejszą podstawę nagrobka, cały ciężar będzie naciskał na wierzchnie płyty pieczętujące grobu. Może to w przyszłości grozić zawalenie się. Grobowce są na tyle wielkie, że opierają swój ciężar na ściankach piwniczki lub pierścieniu wylanym dookoła niej.

            Warto również się zapoznać z normami panującymi na cmentarzu. Aby się nie okazało że wybrany pomnik jest za mały lub za duży.

            W idealnym świecie, nagrobki były by zamawiane krótko po pochówku, z rocznym terminem realizacji. Pozwoliłoby to wprowadzić znaczne usprawnienia logistyczne, co by owocowało lepszymi cenami. Kiedy wspominam znajomym o tym że w branży nagrobkowej zaczyna się sezon, pytają się czy jest wyznaczona pora roku na umieranie.
            Idealnie nigdy nie będzie, ale można rozładować przedświąteczne napięcie odpowiednio szybką konsultacją z wybranym przez siebie zakładem kamieniarskim. Po dokonaniu ustaleń, warto szybko spisać formalności i zlecić realizację pomnika. Ustalenia z jednego miesiąca, nie będą aktualne w kolejnym. Warto też wspomnieć, że surowce naturalne rosną w wartości i z roku na rok drożeją.