Nagrobek granitowy – ciekawostki montażowe.

 

Każdemu z nas zależy aby grób najbliższych, krewnych, przyjaciół był czysty i wyglądał estetycznie. Dodatkowo powinien być trwały i należycie wykonany. Możliwe jest to, gdy montażyści posiadają odpowiednią wiedzę w tym temacie i przepracowali lata w branży.

 

Podstawowe reguły montażu pomników z granitu.

  • Elementy nagrobka w momencie montażu powinny być czyste i suche w miejscach, gdzie zostanie położony klej montażowy.
  • Powierzchnia kamienia powinna być nierównomierna lub porowata, co zwiększy przyczepność masy klejowej.
  • Rozmiary elementów pomnika powinny być przed montażem dokładnie sprawdzone pod względem ilościowym jak również wymiarowym.
  • Nagrobki granitowe montuje się na fundamentach, które zapobiegają ewentualnym przechyłom podczas naturalnych ruchów tektonicznych ziemi czy drobnych obsunięć gruntu.
  • Pomniki montujemy za pomocą specjalnych klejów do kamieni naturalnych, odpornych na zmieniające się warunki atmosferyczne. Warto wspomnieć, że zupełnie innych klejów używa się do klejenia elementów pomnika, a innych do tablicy napisowej czy nawet płyty nakrywkowej nagrobka, o czym często zapominają drobni kamieniarze montując z rzadka nagrobek.
  • Tablica napisowa jest elementem, który musi posiadać zawsze możliwość demontażu. Chociażby w przypadku pochowania kolejnej osoby lub też uzupełnienia napisów na nagrobkach, w przypadku kradzieży liter. Tym samym do tego typu prac stosuje się kleje, do których istnieją specjalne rozpuszczalniki lub kwasy umożliwiające bez uszkodzenia demontaż tablicy lub płyty granitowej.