Jak prawidłowo wybudować kominek?

 

Pierwszy etap budowy

Proces budowy kominka zaczyna się od wybrania rodzaju kominka oraz jego zastosowania. Na rynku jest sporo rodzajów kominków i każdy ma swoje charakterystyczne zastosowanie.


Dokonując wyboru kominka należy zadać sobie pytanie czy kominek będzie głównym źródłem ogrzewania, czy też ma on spełniać coś w rodzaju dogrzewania pomieszczenia, tudzież ma mieć zastosowanie sporadyczne i pełnić raczej rolę dekoracyjną pomieszczenia. Są to kwestie bardzo ważne z wielu względów. Umiejscowienie kominka o zastosowaniu jako główne źródło ogrzewania należy tak przemyśleć, żeby dostarczanie opału jak wynoszenie popiołu nie powodowało trwałego i częstego zabrudzenia innych pomieszczeń co przy eksploatacji kominka może być dosyć uciążliwe. Należy również zwrócić uwagę na dostępność do składu drewna kominkowego aby każde podłożenie do paleniska nie wiązało się z długa wyprawą.


Wkład kominkowy podstawową częścią kominka

Mając obrane miejsce na postawienie kominka kolejnym dylematem  jest wybór wkładu kominkowego. Na rynku jest wiele wkładów kominkowych, a przy ich wyborze należy uwzględnić następujące kwestie:

- wymiar wkładu kominkowego - zależnie od wielkości pomieszczenia jaką dysponujemy pod budowę kominka należy odpowiednio dobrać wielkość wkładu kominkowego mając na uwadze, że trzeba także zostawić jeszcze miejsce na obudowę kamienną oraz miejsce na opał.

- wykorzystanie wkładu kominkowego – dokonując wyboru wkładu kominkowego należy wziąć pod uwagę fakt czy kominek będzie grzał jedynie pomieszczenie gdzie usytuujemy kominek czy też zostanie położona instalacja rozprowadzania ciepła.


Wkłady kominkowe mogą rozprowadzać ciepło poprzez specjalne rury do każdego pomieszczenia. W przypadku wkładów kominkowych z płaszczem wodnym ciepło doprowadza się do pomieszczeń poprzez instalację centralnego ogrzewania, do której podłącza się kominek jako dodatkowe źródło ciepła. Na rynku spotyka się wielu producentów wkładów kominkowych, przy czym prawie każdy posiada w swoim asortymencie zarówno zwykłe wkłady jak również wkłady z płaszczem wodnym.

- moc wkładów kominkowych – zależnie od wielkości pomieszczenia jakie chcemy ogrzać jak również od ilości innych pomieszczeń które ewentualnie miałyby być ogrzewane należy w odpowiedni sposób dobrać moc grzewczą wkładu kominkowego. Istotnym czynnikiem mającym wpływ na dobieraną moc wkładu kominkowego jest również izolacja termiczna budynku oraz ewentualne utraty ciepła danego budynku. Niemalże każdy zakład sprzedający wkłady kominkowego określa jakie zapotrzebowanie mocy kominka jest potrzebne dla konkretnego budynku zależnie nie tylko od wielkości budynku ale również od izolacji cieplnej.


Prawidłowy ciąg kominowy, wentylacja wymogiem prawidłowego montażu kominka.

Przed przystąpieniem do montażu wkładu kominkowego należy bardzo dokładnie przy pomocy specjalistycznych mierników dokonać pomiaru ciągu kominowego. Jest to bardzo istotne, gdyż zależnie od tego stosuje się różne metody i sposoby napowietrzania paleniska oraz dopływu tlenu do lokum gdzie jest kominek.


Montaż wkładu kominkowego podczas budowy kominka granitowego.

Dokonując montażu wkładu kominkowego wymaga się precyzji i sporego doświadczenia jak również zachowania wielu zasad. Wkład kominkowy należy tak osadzić i zamontować żeby zachowane były przy tym bardzo rygorystyczne zasady związane z bezpieczeństwem oraz przepisami przeciwpożarowymi. Wkład kominkowy należy tak podłączyć do komina żeby nie było żadnych miejsc ulatania się spalin. Czopuch wkładu kominkowego należy tak osadzić i uszczelnić przy pomocy specjalnych odpornych na wysokie temperatury zapraw przeznaczonych do tego typu operacji. Wkład powinien być także osadzony w taki sposób żeby był odporny na oddziaływanie mechaniczne. Wszelkiego rodzaju elementy podlegające działaniu wysokiej temperatury oraz te które bezpośrednio dotykają od strony zewnętrznej wkładu kominkowego powinny być wykonane z materiałów niepalnych i nie podlegających zniszczeniu pod wpływem oddziałania wysokich temperatur. Przy izolacji zewnętrznej wkładów kominkowych stosuje się specjalne folie aluminiowe oraz wełnę mineralną. Po dokładnym wyizolowaniu powinno się przystąpić do zabudowy oraz stworzyć konstrukcje pod elementy do umocowania płyt kamiennych lub kominka granitowego wycinanego z całego bloku. Konstrukcja powinna być tak zrobiona aby była odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz mogła utrzymać okładziny wyprodukowane z granitu czy marmuru czy też z aglomarmuru. Jeśli chodzi o kominek granitowy z bloku, już same elementy kominka stanowią same dla siebie konstrukcję nośną i wymagają zaledwie poprawnego ustawienia i umocowania do powierzchni czy ściany.

Wybór odpowiedniego rodzaju kamienia na obudowę kominka.

Po ukończeniu prac montażu wszelkich elementów technicznych kominka należy zastanowić się nad jego końcowym stylem i wyglądem. Zakłady kamieniarskie proponują bardzo szeroki asortyment kamieni różniących się miedzy sobą zarówno wyglądem jak i ceną.

 

Do obudowy kominków wykorzystuje się w kamieniarstwie granit, marmur oraz aglomarmur. Najbardziej sprawdzonym i trwałym materiałem jest granit ale również zdecydowanie droższym. Sporo kominków wykonuje się również z marmuru czy aglomarmuru nazywanego potocznie konglomeratem. Z pośród granitów wykorzystywanych na obudowy kominków na szczególną uwagę zasługują granity pochodzenia azjatyckiego jak grey pearl (g 603), yellow sjenit (g 682), impala night (g654), czy tan brown. Oczywiście pomijając ładny wygląd można je nabyć za stosunkowo niewielkie pieniądze.

Z granitów pochodzenia indyjskiego stosowanych do produkcji kominków granitowych na szczególną uwagę zasługują kaszmir gold, kaszmir white oraz shivakashi (ivory brown).

 

Montaż granitowej obudowy kominkowej

Prawidłowy montaż obudowy kominkowej to praca dla doświadczonego kamieniarza. Oprócz podstawowych zasad wykorzystywanych w kamieniarstwie należy także wykazać się precyzją i wyczuciem estetyki podczas dobierania elementów z kamienia jak również ich montażu.

Należyty montaż kominka jest zabiegiem bardzo trudnym i nie należy robić tego samodzielnie bez doświadczenia i odpowiednich kwalifikacji.