Jaką kolorystykę kamienia oraz który granit wybrać przy zakupie pomnika?  

Wybierając kolor granitu przeznaczonego do wytworzenia nagrobków musimy uwzględnić kilka aspektów.


W przypadku gdy nagrobki będą usytuowane w miejscach przyciemnionych to zastosowanie granitu jasnego na pomnik stworzy wrażenie kontrastu i jest jak najbardziej polecane. Najpopularniejszym rodzajem granitu jasnego w Polsce jest grey pearl w różnych odmianach:
- (g 603 Azja Chiny) – w Polsce znany pod nazwa granit biały królewski;
- (g 664 Azja Chiny)- brąz królewski;
- (g 635 Azja Chiny)- róż królewski.
Jeśli dodatkowo nagrobek narażony jest na działanie spadających liści to lepiej zastosować do jego produkcji granitu w ciemniejszych barwach. Ogólnie można stwierdzić, iż kamienie ciemniejsze charakteryzują się mniejszą nasiąkliwością.
Z granitów o ciemnych odcieniach, stosowanych w branży kamieniarskiej do najbardziej znanych należą:
- impala night - g 654 Azja Południowa Chiny,
- impala czarna – kamienie indyjskie,
- Szwed - granity skandynawskie.

Wpływ konserwacji kamienia na zachowanie kolorystyki

 Należy zauważyć, że granit jest surowcem naturalnym wytworzonym przez naturę i może cechować się pewnymi naturalnymi zmiany i posiadać różnice odcieni w obrębie jednego kamienia, co nie jest wadą. Każde wyroby granitowe należy regularnie impregnowane co zabezpiecza użyty granit przed działaniem warunków zewnętrznych, takich jak zmiany temperatury, wilgotności powietrza czy nasłonecznienia. Prawidłowo zaimpregnowany nagrobek granitowy powinien zachować swój wygląd na długie lata. W tym miejscu należy jednak zauważyć, iż nawet przy odpowiednim zabezpieczeniu surowca z upływem lat jego kolorystyka zmieni nieznacznie swoją barwę. Jest to normalna reakcja granitu nie tylko na warunki atmosferyczne ale również na zawarte w nich zanieczyszczenia chemiczne.

Szczególnie niebezpieczna dla nieprawidłowo zakonserwowanych wyrobów z granitu jest zima. Zalegający na pomnikach śnieg, duża wilgotność powietrza oraz częste i duże skoki temperatury przyczyniają się nie tylko zmiany koloru ale także mikropęknięcia płyty, wynikające z rozszerzania się objętości przymarzającej w głębi granitu wody. Pomimo, że zmiana kolorystyki surowca pod wpływem wilgoci nie zawsze musi zaburzyć estetykę pomnika, to już pęknięcia i bruzdy na jego powierzchni sprawiają wrażenie sporego zaniedbania. Dlatego też tak ważne jest systematyczne czyszczenie i impregnacja nagrobków granitowych zwłaszcza przed okresem zimowym.

 

Cena wynika z koloru kamienia

Innym czynnikiem decydującym o cenie jest kolor granitu. Generalnie rzecz ujmując, można stwierdzić iż wyroby granitowe jasne są tańsze od ciemnych.
Do najpopularniejszych polskich granitów jasnych, używanych do produkcji nagrobków i grobowców zalicza się granity strzegomskie i strzelińskie. Jednakże ich jakość jest adekwatna do ceny. Z jasnych kamieni importowanych do najpopularniejszych należą wyżej wymienione odmiany granitu grey pearl. W przypadku ciemnych nagrobków z granitów to najpopularniejsze w Polsce są te wykonane z impala night, impala z Indii i czarnego granitu skandynawskiego.

Najważniejszym jednak aspektem przy wyborze surowca na pomnik jest oczywiście gust wybierającego lub życzenie zmarłego. Wiadomo, że z gustami się nie dyskutuje, tak więc w tym punkcie zakończymy porady na ten temat.