Kamienie -zastosowanie w budownictwie

 

Na rynku budowlanym bardzo modne stają się materiały naturalnego pochodzenia. Gwarantują one oprócz licznych walorów estetycznych wiele cech bardzo funkcjonalnych. W kilkunastu ostatnich latach na rynku budowlanym obserwuje się stały wzrost popularności materiałów pochodzenia kamiennego. Najbardziej popularne kamienie mające zastosowanie w budownictwie to:

 

a)granit-chyba najbardziej popularny i najbardziej uniwersalny z kamieni mający wszechstronne zastosowanie w szeroko rozumianej budowlance. Granit występuje w  różnych kolorach i różnych grubościach co pozwala na wykonywanie z niego naprawdę ciekawych produktów budowlanych. Najwięcej surowca granitowego importuje się z Azji Indii i Skandynawii bo to największe naturalne pokłady tego surowca. Z granitu produkowane są między innymi:

-parapety

-płytki

-schody

-blaty kuchenne

-obudowy kominków

-nagrobki

-daszki płotów

 

b) marmur-bardzo popularny w budownictwie ze względu na wyjątkowe walory estetyczne i ciepłe odcienie. Marmur jest kamieniem bardzo popularnym szczególnie w wykończeniu wnętrz. Nie ma tak wszechstronnego zastosowania jak granit ze względu na to iż jest to kamień o wiele miększy i mniej odporny na warunki atmosferyczne niż granit. Z marmuru wykonuje się przeważnie:

-parapety wewnętrzne

-płytki podłogowe i ścienne wewnętrzne

-obudowy kominków

-schody wewnętrzne

 

c)aglomarmur popularnie zwany konglomeratem-materiał wyprodukowany z zmielonego kamienia marmuru i żywic syntetycznych często zabarwionych. Konglomerat występuje w wielu odcieniach i wielu strukturach. Jest to rodzaj kamienia mający zastosowanie szczególnie wewnątrz budynków. Nie jest tak trwały jak granit ale za to oferuje bardzo bogatą i równomierną paletę kolorystyczną o różnym uziarnieniu składników. Z aglomarmuru wykonuje się przeważnie:

-parapety wewnętrzne

-schody wewnętrzne

-płytki podłogowe i ścienne wewnętrzne

-blaty kuchenne i łazienkowe

-obudowy kominków