Granit na schody

Decydując się na schody granitowe trzeba wnikliwie przemyśleć rodzaj i kolor kamienia z jakiego wykonamy tą jakże ważną część naszego domu. Powinno się wziąć pod uwagę zarówno charakter pomieszczenia jak również jego funkcjonalność oraz nakłady pracy jakie będą niezbędne podczas jego pielęgnacji.

 

 

Podstawowe gatunki granitu wykorzystywane na schody.

Granit grey pearl (g 603) jak również yellow pink (g 682) są kamieniami pochodzenia Azjatyckiego o barwie, która jest na tyle uniwersalna, że praktycznie może być stosowana do każdej kombinacji kolorystycznej.

 

Grey Pearl czyli urok szarego kamienia.

Grey pearl (g 603) jest jasno szarym granitem przechodzący wręcz w kolor biały. Ma on strukturę nakrapianą. Wiadomo, że szarość i biel granitu doskonale się komponują z dowolnie użutym kolorem. Ten granit ma powierzchnię, którą bardzo prosto jest utrzymać w czystości. Co więcej niewymaga specjalnych zabiegów czyszczenia czy skomplikowanej pielęgnacji.

 Schody wytworzone z granitu grey pearl prawidłowo wypolerowane, przy odpowiednim naświetleniu tworzą na tyle piękną i idealnie gładką powierzchnię, że sprawia ona wręcz wrażenie nieustannie mokrej.

 W przypadku schodów wewnętrznych najczęściej wykorzystuje się granit polerowany, na schody zewnętrzne dodatkowo wykorzystuje się także stopnie polerowane z odpowiednimi specjalnymi nakładkami antypoślizgowymi. Najczęściej spotkać na schody zewnętrzne można  mniej gładkie powierzchnie czyli płomieniowane, groszkowane lub młotkowane.

 Schody  kamienne wytworzone w trzech ostatnich konfiguracjach wymagają jednak dużo częstszej pielęgnacji, gdy chcemy żeby wyglądały świeżo. Powierzchnie niepolerowane znacznie bardziej podatne są na nasiąkanie, zmianę barw czy odcienia niż powierzchnia wypolerowana.

 

 Najczęściej kamień granitowy grey pearl (g 603) wykorzystywany jest na schody w budynkach użyteczności publicznej jak również w wielu budynkach administracyjnych firm. Wynika to z tego, że jest on bardzo ładny i trwały a zarazem stosunkowo tani, porównując chociażby do kamieni indyjskich czy brazylijskich.

Yellow Pink czyli ciekawy kamień granitowy o ciepłej barwie za niewielkie pieniądze.

Yellow Pink (g 682) znany także jako yellow sjenit, jest drugim bardzo popularnym granitem na schody z kamienia. Jego kolorystyka jest uniwersalna , ciepła z zarazem piękna.

 Schody z tego kamienia granitowego dla osób, które mają niewielką wiedzę o surowcach kamiennych mogą się wydać analogiczne do schodów wytworzonych z indyjskiego granitu kaszmir gold (kashmir gold). Różnica jest jednak olbrzymia. Po pierwsze yellow pink (g 682) jest pochodzenia chińskiego zaś kaszmir gold (kashmir gold) pochodzi z Indii. Co więcej kaszmir gold jest praktycznie dwukrotnie droższy od g 682 (yellow pink).

 Należy zauważyć, że yellow pink swoimi walorami estetycznymi dorównuje innym znacznie droższym granitom. Schody wykonane z tego kamienia są bardzo ładne i funkcjonalne oraz stosunkowo łatwe w pielęgnacji i utrzymaniu. Stopnie są trwałe, bowiem wykonane z kamienia granitowego..

 Granit yellow pink (g682) jest ciekawą alternatywę dla innych surowców do produkcji schodów zwłaszcza dlatego, że trwałość takich produktów jest znacznie wyższa niż chociażby schodów drewnianych. Należy jednak podkreślić, że granit jest materiałem bardziej chłodnym niż drewno.