DLACZEGO WARTO WYBRAĆ PARAPETY KAMIENNE?

                Dzisiejsze czasy to czasy pod znakiem  komercjalizacji, ludzie w większości kupują w tzw. "sieciówkach". Podobnie chodzimy ubrani, podobne mamy w domach rzeczy użytku codziennego, podobne meble itd. W związku z powyższym, powoli pojawia się w nas tęsknota za oryginalnością. Nie chcemy być jednymi z wielu takich samych "egzemplarzy", chcemy się wyróżniać.

                Dzisiejsze czasy również  charakteryzują się tym, że chcemy być coraz bardziej "eco", powracamy do tego, co naturalne, pierwotne, stworzone przez matkę naturę a nie utworzone, czy też przetworzone przez człowieka.

                Remontując, budując czy też urządzając dom, musimy podjąć wiele decyzji dotyczących wyboru materiałów z jakich będzie wykonane nasze wnętrze. Jednym z podstawowych elementów wystroju wnętrz są parapety. Generalnie w morzu materiałów jakie oferuje nam rynek, możemy wyodrębnić jeden podstawowy podział a mianowicie, na materiały sztuczne, wytworzone przez człowieka i na materiały pochodzenia naturalnego. To właśnie  kamień naturalny jest tym materiałem, który łączy w sobie element oryginalności  z ekologią.

parapet granitowyJPG

                Kamień naturalny został stworzony przez naturę, krystalizował się przez miliardy lat w ziemi.

Nie jest powtarzalny. Jest przy tym tworzywem naturalnym. Producenci parapetów zajmują się jedynie obróbką kamienia, który stworzyła  natura. Kamieniarz nie ma  możliwości ingerowania w jego skład mineralny. O tym zdecydowały procesy chemiczne  zachodzące w ziemi. Przez to każdy parapet kamienny jest jedyny w swoim rodzaju, drugiego takiego samego nikt nie ma i nie będzie miał. Nawet w obrębie tego samego koloru, poszczególne skały różnią się mazerunkiem, odcieniem, rozłożeniem minerałów.

                Najpopularniejszym kamieniem na parapety jest granit. Jest to skała magmowa, bardzo twarda, odporna na zarysowania oraz wysokie temperatury.

                 Cena parapetów granitowych  zależy w głównej mierze od koloru. Im rzadszy kolor, tym droższy. Generalnie jednak, pomimo tego, że granit jest tzw. "dobrem luksusowym" , to jego ceny są już porównywalne z cenami parapetów wykonanych z  tworzyw sztucznych.  

                Jeśli więc stoimy przed dylematem wyboru parapetów do swojego wnętrza, warto zakupić parapety granitowe. Będziemy mieć wówczas pewność, że posiadamy coś oryginalnego                        i wyjątkowego, coś co jest piękne, i czego nie będziemy musieli już wymieniać do końca naszego życia, no chyba, że zapragniemy zmienić kolor.

                Wybierając kamień naturalny, musimy mieć świadomość tego, że jeśli nastawieni jesteśmy na jednolity kolor, bez wtrąceń kolorystycznych, to powinniśmy jednak wybrać coś sztucznego.           Idealizm a raczej dążenie do ideałów, to również cecha naszych czasów. Zapominamy, że w przyrodzie nie ma "ideałów". Tak jak każdy człowiek jest jedyny w swoim rodzaju, tak wszystko inne stworzone przez naturę jest jedyne i niepowtarzalne.  W przyrodzie bowiem nie ma jednolitych struktur i faktur.   Granit może mieć różne wtrącenia kolorystyczne, mikropęknięcia i mikropory na powierzchni, co wynika z indywidualnej struktury kamienia. Należy się z tym liczyć, zaakceptować to oraz pokochać. Takie indywidualne cechy nadają charakteru i stanowią o wyjątkowości materiału.

Można nawet porównać pod tym względem granit do człowieka. Każdy z nas ma indywidualne cechy zarówno charakteru, jak i wyglądu. To one stanowią o naszej wyjątkowości.

                Granit, w przeciwieństwie do tworzyw sztucznych, pięknie się "starzeje".  Z upływem czasu nie traci nic na swojej wyjątkowości a drobne zarysowania, czy przebarwienia, powstałe w wyniku użytkowania, nie wyglądają nieładnie tak jak na sztucznych parapetach. Można powiedzieć nawet, że wyglądają naturalnie. W końcu parapet z kamienia jest na wskroś kamieniem. Nie znajdziemy w środku żadnych sztucznych niespodzianek. Dodatkowo parapet kamienny można zawsze "odrestaurować", poddać ponownej obróbce mechanicznej, co nada naszemu parapetowi świeższego wyglądu.

                Bywa i tak, że takie parapety granitowe, podobnie jak i meble z litego drewna, dostają tak zwane "drugie życie". Taki zdemontowany parapet kamienny można ponownie wykorzystać , na przykład jako parapet w innym pomieszczeniu, w innym budynku, jako półkę bądź jako inny element użytkowo-dekoracyjny. Ewentualne uszkodzenia parapetu można zniwelować narzędziami kamieniarskimi. Jeśli zaś kamienny parapet nie nadaje się do użytku w formie parapetu, to można go pokruszyć i wykorzystać w ogrodzie jako kamień dekoracyjny bądź jako gruz do utwardzenia terenu.  

Parapety zaś z tworzyw sztucznych rzadko kiedy mogą liczyć na ponowne wykorzystanie.

                Mamy bogaty wachlarz kolorów parapetów granitowych. Natura namalowała na kamieniu różne wzory w różnych kolorach oraz odcieniach kolorystycznych. Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Producenci parapetów kamiennych mają w ofercie parapety w barwach począwszy od czarnej, poprzez szarości, żółcienie, zielenie, czerwienie , skończywszy na odcieniach bieli.

                Wzornictwo oferowane przez producentów parapetów kamiennych również jest bogate           i bardzo różnorodne. Natura wymalowała w kamieniu wzory przypominające różne kształty.

                Parapety granitowe są także dla oszczędnych klientów, ponieważ kupując granit ,kupujemy coś solidnego jednorazowo, podczas gdy parapety z tworzyw sztucznych, być może musielibyśmy 3 razy zmieniać w tym samym przedziale czasowym.

                Zatem, reasumując parapety granitowe (kamienne) warto kupić ze względu na ich naturalne pochodzenie (będziemy "eco"), bogatą kolorystykę i wzornictwo, oryginalność, ponadczasowość oraz solidność materiału.

                Parapet granitowy to klasyka, która zawsze była, jest i będzie w modzie.