Łupek kamienny – czym się kierować przy wyborze?

Od kilku lat jest popularnym surowcem wykorzystywanym do wykończenia wnętrz czy elewacji. Wybierając jednak ten rodzaj wykończenia warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych aspektów:

- łupek kamienny zamontowany na przykład w kuchni nad blatem przy piecu musi być zaimpregnowany. Zapobiegnie to wchłanianiu oparów powstałych podczas gotowania.

 

Łupki kamienne cechuje nieregularna powierzchnia, której czyszczenie często sprawia wiele trudności gdy zanieczyszczenia dostaną się w zakamarki. Do pielęgnacji łupka kamiennego należy stosować miękkie szczoteczki i specjalne środki do czyszczenia kamienia.

- łupki kamienne należy dobrać pod kolor blatu lub płytek w taki sposób aby stworzył pewien rodzaj nawiązania kolorystycznego do całości wystroju. Dokonując wyboru warto stosować podstawowe zasady kolorystyczne i oczywiście własne gusta.

-łupka kamienna może mieć zaszlifowane boki jeśli jest przyklejona prosto na ścianę i ma widoczne krawędzie.

 

Łupka kamienna doskonałym rozwiązaniem na wykończenie elewacji.

Łupek jako trwały materiał idealnie sprawdza sie do obkładania elewacji. Surowiec ten praktycznie nie różni się od typowej łupki kamiennej jednak występują nieznaczne różnice podczas klejenia łupka na elewację.

Elewacja wykonana z łupka jest jednym z najtrwalszych powierzchni stosowanych do wykończenia budynków. Warto pamiętać, że jest to naturalny kamień przez co jego trwałość jest niemalże wieczna. Dlatego niezmiernie istotne jest zastosowanie odpowiednich klejów oraz prawidłowy i fachowy montaż. Bo co z tego, że będziemy mieli dobry materiał, kiedy nieumiejętnie go zamontujemy. W oferowanych dziś surowcach na elewacje trudno o surowiec w zbliżonej trwałości.

Warto wiedzieć, że każdy łupek elewacyjny może być łupkiem kamiennym ale nie odwrotnie.

 

Łupki używane na zewnątrz powinny być montowane na specjalne kleje. Są one odporne na działanie zmiennych warunków atmosferycznych typu temperatury czy wilgotność. Łupka prawidłowo sklejona jest trwałym surowcem na elewację nie wymaga więcej skąp likowanych czynności pielęgnacyjnych odbiegających od zwykłej i prostej dbałości o kamień. Gotowe sklejone ze sobą elementy łupki kamiennej montuje się bezpośrednio na ścianę przy użyciu specjalnych klejów do kamienia naturalnego. Łupki elewacyjne można zamontować bezpośrednio na ścianie z pustaków, jak również na materiały izolacyjne typu styropian czy wełna mineralna. Niezmiernie ważny jest fakt, że materiały izolacyjne muszą mieć wtedy właściwą twardość, która umożliwi bezpośredni montaż łupki kamiennej na elewację. Warto zwrócić uwagę aby na ścianie co pewien czas wstawić miejsce kratki wentylacyjne, które zapewnią właściwą cyrkulację i wentylację ścian. Kratki wentylacyjne powinny być dobrane w taki sposób aby nie odbiegały kolorystycznie połozonego łupka elewacyjnego.

 

Dobrze zamontowany łupek daje wrażenie jednolitej ściany.

Sposób ułożenia i wykończenia granicznych części ściany takich jak miejsca w koło okna, jest ważną składową prawidłowego ułożenia łupki kamiennej. Właściwe ułożenie plastra łupka nawet dobremu fachowcowi nie pozwoli ocenić czy mamy do czynienia z łupkiem elewacyjnym czy naturalnie ułożonym kamieniem. Chodzi o takie ułożenie łupka aby nie było widocznych krawędzi na grubości łupka przez co uzyskamy złudzenie naturalnego kamienia.