Jak wykonać poprawnie pomiar blatu z kamienia naturalnego?

 

Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na prawidłowe wykonanie blatów kuchennych czy łazienkowych wykonanych z granitu, marmuru lub aglomarmuru jest prawidłowy pomiar. Niestety nawet w nowo budowanych obiektach i budynkach przy zachowaniu największej staranności nie uzyska się idealnych powierzchni, na których można by osadzić blaty kuchenne czy łazienkowe w taki sposób, żeby miały idealnie proste kąty. Klienci decydując się na blaty chcą żeby były one elementem wykończeniowy, który zniweluje i skoryguje błędy wykonawców ścian czy mebli. Blaty są najczęściej jednym z ostatnich elementów wykończenia wnętrza. Na ogół są montowane po wykończeniu ścian i osadzeniu mebli dlatego też wymaga się, żeby były dopasowane w taki sposób aby hipotetyczne niedociągnięcia odpowiednio zniwelować lub ukryć.

 

Zwymiarowanie długości i szerokości blatu.

Dokonując pomiaru blatu należy zmierzyć jego długość zaczynając od krawędzi z jednej strony a kończąc na krawędzi po drugiej stronie. Mierzymy obie strony mebli. Ten styl mierzenia zapobiega ewentualnej różnicy wymiaru w sytuacji gdy ściany odbiegają troszkę od kąta prostego. Precyzyjne zwymiarowanie ułatwia później montaż jak również i poprawia wygląd całej kuchni czy łazienki. Kolejnym krokiem jest ustalenie szerokości blatów. Należy uwzględnić ile ma on wystawać poza obrys mebli oraz czy ma zostać zamontowany na równo ze ścianą czy raczej ma być częściowo wpuszczony w ścianę. Kolejnym pytaniem jest czy ściana pionowa prostopadła do blatu będzie wykonana również z tego samego surowca czy z zostanie tam umieszczone na przykład lustro.

 

Reguły prawidłowego wymiarowania blatów z kamieni naturalnych.

Przyjmuje się, że blat powinien wystawać poza obrys mebli około 5 cm. Jednak w celu powiększenia powierzchni użytkowej kuchni, łazienki na ogół wystawia się blat poza obrys o większą wartość. Warto wiedzieć, że przy grubości płyty 3 cm blat granitowy nie powinien wystawać więcej niż 12 cm. Przy większej odległości blat może uszkodzić się podczas jego użytkowania. Oczywiście jeśli posiadamy blat z aglomarmuru odległość ta będzie jeszcze mniejsza. Warto zauważyć, że jeśli zastosujemy grubszy blat kamienny to automatycznie możemy tę odległość zwiększyć.

 

Kolejnym krokiem jest zwymiarowanie wszelkiego rodzaju załamań na meblach. Przykładem jest chociażby gdy będzie miał kształt litery U i dodatkowo będzie połączony z parapetem okiennym. Podczas wymiarowania blatów należy tak podzielić odległości aby blat składał się z jak najmniejszej liczby elementów. Dzielenia należy tak zaplanować, żeby przebiegały tam gdzie mamy zamiar umieścić jakiś sprzęt kuchenny czy łazienkowy typu piec czy umywalka. Szerokość od otworu na sprzęt kuchenny powinna być nie mniejsza niż 5 cm. Jest to w miarę bezpieczna odległość. która zapobiega pękaniu blatów podczas montażu czy użytkowania.

 

Rozmieszczenie w blatach granitowych sprzętu kuchennego.

Po zwymiarowaniu obrysów zewnętrznych blatów przystępujemy do określenia miejsca usytuowania poszczególnych sprzętów kuchennych lub łazienkowych. Wykonujemy to w taki sposób, żeby przemierzyć zawsze po tej samej stronie na linii długości i tak samo po linii szerokości. Kolejnym krokiem będzie wycięcie precyzyjnie według szablonu. Szablon odzwierciedli zarysy sprzętów lub też skorzystamy z formy elektronicznej, którą za pewne większość dostawców sprzętu do zabudowy posiada. Wtedy tylko wkomponowujemy szablon na zaznaczone przez nas punkty początkowe określone przez sprzęt pomiarowy lub w programie komputerowym typu cad wrysujemy precyzyjnie wymiary urządzeń do całych blatów kamiennych. Po zakończeniu pomiarów należy wszystkie dane z sobą skorelować i stworzyć jeden całościowy szablon. Można też poprzez program komputerowy stworzyć plik, który zostanie umieszczony prosto do nowoczesnych urządzeń obróbczych bez konieczności tworzenia odręcznych szablonów. W przypadku mniejszych zakładów kamieniarskich, które nie mają zaplecza nowoczesnych maszyn blaty są wycinane prosto z szablonów.

 

Najnowsze technologie wymiarowania blatów z kamienia.

Każdy nowoczesny zakład kamieniarski do pomiaru blatów używa wyłącznie urządzeń laserowych typu Leica 3 d. Urządzenia te precyzyjnie odwzorowują sytuację faktyczną danej kuchni czy łazienki. Taki sprzęt wymiaruje z dokładnością do 0,10mm. Pozwala to na stworzenie wysoce precyzyjnego modelu. Dokładny pomiar jest niezmiernie ważny, zwłaszcza gdy blaty mają mieć nieregularne formy. W takiej sytuacji urządzenie za pomocą wiązki lasera precyzyjnie odwzorowuje, pokazując jednocześnie na ekranie komputera ostateczny wygląd blatu. Zapis pomiaru robi się w formacie, który pozwoli bezpośrednio z pliku przerzucić plik do maszyny produkującej blaty. Pomiar tego typu urządzeniem jest wskazany gdy ściana pomieszczenia nie jest prosta, a blat ma być zamontowany na równo ze ścianą. W pomiarach robionych metodą tradycyjną niezmiernie trudno jest ustrzec się błędu, którego efektem będzie przerwa między blatem a ścianą. Pomiar urządzeniem laserowym odwzoruje każdą krzywiznę ściany na blacie. Niestety koszt urządzenia jest tak wysoki, że tylko nieliczne zakłady oferują tego typu usługę. Najczęściej są to zakłady specjalizujące się w produkcji blatów kamiennych.

Precyzyjnie stworzony na podstawie dobrze wykonanego pomiaru blat należy umiejętnie zamontować w miejscu jego przeznaczenia, ale to już inna historia.