Jaki wybrać rozmiar nagrobka? Wskazówki.

 

Kupując pomnik dla osoby zmarłej należy kierować się różnymi zasadami. Wymiary pomnika muszą spełniać szereg wymogów, nie możemy kierować się jedynie własnymi założeniami i gustem.

 

Administracja cmentarza dyktuje warunki.

W przypadku cmentarzy komunalnych wymiary są określone w wewnętrznym regulaminie cmentarza. Na cmentarzach parafialnych dopuszcza się własne dowolne wymiary pomników chyba, że administrujący je ksiądz będzie miał swoje wytyczne.

 

Charakter miejsca w którym będzie stał nagrobek.

Istotnym aspektem przy ustalaniu rozmiaru jest ustalenie miejsca które mamy do dyspozycji bądź jakie wykupiliśmy na cmentarzu. Inny wymiar musimy wybrać gdy zakupiliśmy miejsce na nagrobek ziemny, zupełnie inny, gdy chcemy postawić grobowiec rodzinny. Najczęściej spotykanymi rozmiarami zewnętrznymi nagrobków są w przypadku nagrobków pojedynczych 190cmx90cm, zaś w przypadku podwójnych 200cmx160cm.

Mając już określone miejsce na cmentarzu i znając wymiary pomnika możemy w rozmaity sposób zaaranżować jego powierzchnię. Przykładowo możemy zmniejszyć wymiary zewnętrzne pomnika, a wokół niego wykonać kostkę brukową czy położyć płytkę granitową w kolorze pomnika, co dodatkowo podkreśli wyjątkowość i szacunek dla bliskiej nam osoby, która tam spoczywa.

 

I na ile osób można wykonać nagrobek?

Dokonując zakupu nagrobka należy poinformować sprzedawcę czy będzie to grobowiec pojedynczy czy podwójny, a może zdecydujemy się na grobowiec rodzinny. Pomnik pojedynczy nie tylko będzie różnił się wymiarem zewnętrznym ale też wielkością tablicy napisowej. Na nagrobkach pojedynczych umieszcza się nieco mniejszą tablicę, na której standardowo umieszcza się dane jednej osoby. Są to na ogół: imię, nazwisko, data urodzin, data śmierci oraz zwyczajowo krzyż. Nagrobki granitowe podwójne mają znacznie większą tablicę napisową. Pracownicy w celu prawidłowego rozmieszczenia liter powinni wiedzieć czy na tablicy zostanie w przyszłości być może jeszcze ktoś dopisany. Jeśli zaniedbamy ten drobny szczegół możemy później stracić nawet kilka tysięcy na zdarcie napisów i wykonanie całości na nowo, w najgorszym przypadku czeka nas nawet wymiana tablicy na nową. Obecnie czy wybierzemy nagrobek podwójny czy pojedynczy na kilka osób to jest bez większego znaczenia, gdyż w współcześnie trumny chowane są w ziemi jedna na drugiej a nie obok siebie. Proceder ten jest szczególnie popularny w zachodniej Polsce, ze względu na zmniejszające się powierzchnię cmentarzy i drogą ziemię na ich poszerzenie.

 

Tradycja regionalna a wygląd cmentarza.

Każdy region ma swoje specyficzne własne charakterystyczne wymiary nagrobków. Wynikają one z ukształtowanej przez wieki tradycji i są specyfiką danego regionu.

W związku z wysokimi cenami surowców naturalnych aktualnie jest tendencja do zmniejszania wymiarów grobowców i pomników stawianych na cmentarzach. Dodatkowo jak już wspomniano miejsc na cmentarzach jest coraz mniej. Ze względu na ilość wykorzystanego granitu do produkcji pomnika o niewielkich rozmiarach koszt jego wykonania jest czasami kilka lub kilkadziesiąt tysięcy mnieszy w porównaniu z pokaźnym, wystawnym pomnikiem.