DASZKI I CZAPY NA MURKI OGRODZENIA

            Płot (parkan, blanka), niegdysiejszy gródź lub ogrodzenie, służy do separacji danego obszaru od środowiska zewnętrznego. Płot niejako zapewnia bezpieczeństwo domowników. Standardowo płot składa się, oprócz solidnych fundamentów, ze słupków i cokołów zbudowanych z bloczków silikatowych lub betonowych. Pomiędzy słupkami są przęsła. Na cokołach i na słupkach powinny być zamontowane daszki. Daszki to element płota, który pełni 2 podstawowe funkcje. Mianowicie, po pierwsze wpływa na walory estetyczne ogrodzenia, czyli na wygląd a po drugie wpływa na jego trwałość. Rozumiemy przez to, że daszki zabezpieczają całość przed działaniem warunków atmosferycznych (deszcz, śnieg, wiatr, mróz) a przez to przedłużają trwałość ogrodzenia. Chodzi tu głównie o trwałość spoin pomiędzy cegłami. Zarówno na estetykę jak i na trwałości daszków a przez to i całego płota, ma wpływ rodzaj materiału z jakiego daszki są wykonane. Najpopularniejszym materiałem jest kamień naturalny, jakim jest granit. Granit to skała magmowa. Granitowe daszki na murki i granitowe czapy na słupki są odporne na promieniowanie UV (Uwaga: jeśli granit jest żywicowany, to powierzchnia nie zabezpieczona impregnatem może "płowieć", ale nie wpływa to na trwałość). Dodatkowo granitowe daszki i czapy są odporne na wysokie temperatury, na działanie agresywnych czynników środowiskowych oraz chemicznych.   Reasumując, powyższe cechy granitu decydują o funkcjonalności daszków granitowych. Warunkiem spełnienia pierwszej funkcji daszków, która polega na zapewnieniu ogrodzeniu trwałości, jest to, by same daszki były funkcjonalne, czyli trwałe i niezawodne. Tutaj decydujące znaczenie ma materiał z jakiego daszki wykonamy oraz to, by ich rozmiar i kształt a także montaż były wykonane zgodnie ze "sztuką". Wielkość i kształt daszków dopasowujemy indywidualnie do danego ogrodzenia.  Pamiętać należy o wykonaniu kapinosa od spodu. Jest to tzw. okapnik służący do odprowadzania wody deszczowej. By rowek do odprowadzania wody spełniał swoją funkcję, daszki i czapy muszą być wystawione poza obrys murka o odpowiednią ilość centymetrów.              

Montując daszki, pamiętać należy zaś o właściwym uszczelnieniu przestrzeni daszek-bloczek. Niezmiernie ważne jest zastosowanie klei odpowiednich do danych materiałów a także wykonanie impregnacji tych elementów płota, które tego wymagają. Są to np. bloczki silikatowe, klinkier, cegła, granit, elementy ze stali nierdzewnej itp. Impregnujemy środkami zalecanymi przez producenta. Impregnat zabezpiecza np. granit przed nadmiernym wchłanianiem wilgoci, tworzy na powierzchni tzw. "nanopowłokę". Impregnację należy powtarzać co jakiś czas, zgodnie z zaleceniami producenta (zazwyczaj 2 razy do roku). Warto dodać, że impregnat jednocześnie przedłuża trwałość daszków a także "ożywia" kolor kamienia.                                                                                                                     Daszki granitowe dopasowujemy do płotu indywidualnie, nie tylko pod względem wymiarów, ale także pod względem wyglądu. Bogactwo kolorów i wzornictwa  granitów, pozwalają na  dopasowanie daszków do konkretnego ogrodzenia.                                     Zazwyczaj na daszki granitowe wybiera się kamień o powierzchni polerowanej, która jest łatwiejsza w utrzymaniu czystości, w mniejszym stopniu absorbuje zabrudzenia z otoczenia.   Funkcjonalność daszków granitowych oraz ich estetyczny wygląd, sprawiają, że mają one również zastosowanie na innych elementach architektury. Są to, na przykład fontanny, murki wokół zbiorników wodnych, murki wzdłuż ścieżek, murki przy schodach.                                                                                          

            Daszki i czapy na murki są ważnym elementem składowym płota. Warto w niego zainwestować, ponieważ wpływa on nie tylko na walory estetyczne ogrodzenia, ale także przedłuża jego trwałość.