Co może stać się z pomnikiem, grobowcem po montażu?

 

Rodzaj podłoża, a osiadanie pomników granitowych.

Prawidłowo dokonany montaż pomnika jest zajęciem trudnym i wymaga dużej precyzji i sporego doświadczenia. Nagrobki zazwyczaj składa się na specjalnie przygotowanych legarach z betonu. Ma to zapobiegać osiadaniu czy ruchom pomników zamontowanych na cmentarzach. Montując pomnik trzeba przejść kolejno kilka kroków. W tym celu należy:

- odpowiednio przygotować podłoże, tak żeby było wypoziomowane gdy ustawimy na nim fundamenty na nagrobek. Powierzchnia ta powinna tworzyć idealną powierzchnię. Podłoże pod pomniki powinno być ubite i zagęszczone co zapobiega ewentualnemu osiadaniu nagrobków.

- ułożyć elementy fundamentu nagrobka na betonowe legary. Przy ustawieniu fundamentów należy w miarę możliwości je tak osadzić żeby część fundamentu została zakryta po wstawieniu elementów leżących nagrobka lub żeby była możliwość obsypania legarów ziemią lub kamiennym grysem. Położenie cmentarzy przykładowo w górach, znacznie to utrudnia.

- na wypoziomowane fundamenty można ułożyć poziome elementy podstawy nagrobka używając do tego specjalistycznych zapraw do montażu elementów granitowych odpornych na działanie warunków atmosferycznych. Różnorodność oferowanych zapraw jest na tyle bogata, że na pewno znajdziemy coś na swoja kieszeń. Należy jednak patrzeć, żeby były to kleje do kamieni naturalnych mrozoodporne. Nie zawsze zastosowanie najdroższego kleju będzie odpowiednim rozwiazaniem. Zastosowanie kleju, po którym nie będzie możliwości rozebrania nagrobka również jest złym rozwiązaniem, ponieważ na przykład jeśli po jakimś czasie zapadłby się nagrobek to nie podniesiemy go tylko będzie trzeba dokonać utylizacji pomnika i wymienić go na nowy.

 

Po ułożeniu elementów poziomych nagrobka przystępujemy do montażu kolejnych elementy nagrobka, zwracając szczególną uwagę na odpowiednie rozmieszczenie poszczególnych części nagrobka.

- po zamontowaniu elementów pomnika powinniśmy zamontować płytę napisową, która z reguły oprócz zaprawy montowana jest na trzpień montowany w tablicy napisowej i cokole. Po całkowitym zamontowaniu pomnika należy go dokładnie umyć z pozostałości po zaprawie łączącej. Po wyschnięciu warto nagrobek zaimpregnować co nie należy już do usługi montażu. Impregnacja powinna być odnowiona corocznie po okresie zimowym.

 

Dlaczego demontować nagrobek z którym się nic złego nie dzieje?

Powyżej wspomniano, że w kamieniarstwie nie stosuje się super trwałych zapraw. Dlaczego? Jest to zmowa kamieniarzy? Nie, nic z tych rzeczy, wszystko oczywiście z myślą o kliencie. Spora część stawianych pomników jest podwójnych. Najczęściej jedna osoba jest pochowana i klient zostawił przygotowane miejsce dla kolejnej osoby. Nagrobek zamontowany na fundamencie na klejach trwałych znacznie utrudni lub nawet uniemożliwi rozebranie tak zamontowanego nagrobka bez trwałego uszkodzenia. Nowoczesne zaprawy łączą elementy granitowe tak, że w przypadku rozbiórki następuje uszkodzenie zaprawy bez uszkodzenia elementów pomnika. W takim przypadku pochowanie kolejnej osoby nie będzie wiązało się z koniecznością dorobienia uszkodzonych przy rozbiórce elementów nagrobka czy wręcz wymianie całego pomnika na nowy tylko spokojnie zostanie złożony stary model bez uszkodzeń.

Podobna sytuacja ma miejsce kiedy pomnik jest umiejscowiony na cmentarzu gdzie występują duże ruchy tektoniczne ziemi bądź jest grząski grunt. W takiej sytuacji nawet perfekcyjnie ułożony nagrobek na najlepszym fundamencie nie zapewni nam, że nasz pomnik z upływem czasu nie ulegnie osunięciu lub przemieszczeniu.

 

Mamy nieodpowiedni grunt na cmentarzu? Trudno, gwarancji na pomnik nie dostaniemy.

Montaż grobowców na świeżych mogiłach wiąże się z dużym ryzykiem osuwania ziemi. Naturalną koleją rzeczy jest zapadnięcie się ziemi w miejscu pochowania trumny ze zmarłym. Jeśli za szybko usytuujemy nagrobek nie jesteśmy w stanie przewidzieć czy akurat ziemia nie zostanie uzupełniona z utwardzonego miejsca pod fundamentem nagrobka co sprawi osunięcie się lub nawet przechylenie nagrobka. Za tego typu wypadki zakłady kamieniarskie nie ponoszą odpowiedzialności. Zakłady Kamieniarskie dążą do stanu gdzie podłoże pod nagrobek będzie utwardzone i nie będzie się osuwało. Przez wzgląd na to, że groby są od siebie na cmentarzach w niewielkiej odległości –wykopanie otworu pod kolejny grób powoduje samowolne przemieszczanie się ziemi na grobach sąsiednich. Niestety wyeliminowanie tego typu wydarzeń jest niemożliwe. W takiej sytuacji zawsze można rozebrać i jeszcze raz złożyć pomnik poprawiając jego usytuowanie. Jest to możliwe kiedy użyte wcześniej zaprawy pozwolą nam na rozebranie pomnika. Oczywiście będzie łączyło się to tylko z kosztami demontażu i ponownego montażu nagrobka. Jeśli zdecydujemy się na zakup piwniczki, gdzie mamy głębokie fundamenty tego typu wady są niedopuszczalne.